GÜNCEL GELİŞMELERİ TAKİP EDEN PROFESYONEL, GÜLER YÜZLÜ KADRO

Close Icon
   
Contact Info     02122304748

Zirkonyum diş fiyatları neye göre farklılaşır?

Zirkonyum diş fiyatları neye göre farklılaşır?

 

Zirkonyum diş fiyatları, en çok içeriğindeki malzemenin kalitesine göre farklılık gösterir. Korozyon direnci, erime sıcaklığı ve radyasyona karşı gösterdiği dayanıklılık çok yüksek olan zirkonyum, 19. Yüzyılda keşfedilmiştir ve seramik formu diş hekimliğinde kullanılır. Metal destekli porselen kaplamalara kıyasla pek çok açıdan üstündür. Metal destekli porselen kaplamalar, hem doğal olmayan, aşırı beyaz ve parlak bir görüntüye neden olur ve hem de metal içerdiklerinden dişetinde çekilme yaratabilir. Zirkonyumda ise bu problem yoktur. Işık geçirgenliği sebebiyle doğal görüntüye en yakın görüntüyü verir ve dişetinde problemlere neden olmaz. Yine, iyileşme evresi ve kullanım kolaylığı da metal destekli porselen kaplamalarla göre çok daha yüksektir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, aslen aşırı dayanıklılık isteyen inşaatlarda kullanılan bir malzeme olan zirkonyum, yurtdışından getirilir. Yurt dışında bu malzemeyi üreten pek çok firma vardır ve doğal olarak, üretim kaliteleri değişiktir. Bu da doğrudan fiyatlara yansır. Zirkonyum diş fiyatları, bu nedenle en çok kullanılan malzemenin kalitesine göre farklılaşır. Daha kaliteli ve saf malzeme kullanımı, doğala görüntüye daha yakın sonuçlar verecektir. Yurt dışından ithal edilen her malzeme gibi, fiyatlar ithalat şekli, uygulanan vergiler, kur değişiklikleri gibi unsurlardan dolayı da etkilenir. Ancak yine de zirkonyum diş fiyatlarını etkileyen en önemli unsur, her hâlükârda kullanılan malzeme kalitesi olacaktır.

Elbette uygulama yapılan alanın büyüklüğü, diş üzerinde gerçekleştirilen mekanik işlemler, diş ve ağız yapısında varsa ve gerekliyse önceden gerçekleştirilen tedaviler, diş hekiminin bilgi ve birikimi ile çalıştığı laboratuvar ve teknisyen gibi unsurlar da zirkonyum diş fiyatlarını etkileyecektir. Tüm bu nedenlerle, mümkün olduğunca en kaliteli malzemeyi kullanan en bilgili diş hekimleri ile çalışmak gerekir. Ancak “çok para ödeyince en iyi sonuç alınır” yaklaşımından da uzak durmak gereklidir. Size en uygun sonucu hangi tedavinin vereceğini söyleyecek kişi, yine diş hekiminiz olacaktır. Ve unutulmamalıdır ki, diş hekimleri zirkonyum diş fiyatları konusunda belirleyici bir merci değildir, onlar sadece uygulama işlemini yapar. Fiyatlar, yukarıda belirttiğimiz pek çok değişik unsura göre belirlenir ve değişir.

Kaynakça:

http://www.alpdent.com

http://www.memurlar.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir