GÜNCEL GELİŞMELERİ TAKİP EDEN PROFESYONEL, GÜLER YÜZLÜ KADRO

Close Icon
   
Contact Info     02122304748

Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavisi, dişler de oluşan sorunların ve bozuklukların düzeltilmesi için kullanılan tedavi yöntemleridir. Bu tedaviler, ortodontistler tarafından yapılmaktadır. Diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra, ortodonti alanında yüksek lisans yapmış olan veya uzmanlık unvanına sahip olan diş hekimleri ortodontisttir. Dişlerin estetik görünümü ile ilgili tüm sorunlar ile ortodontistler ilgilenir ve sorunları tedavi eder.

Ortodonti tedavisi, genellikle diş bozukluklarından uygulanan bir tedavidir. En çok ortodonti tedavisine, diş çarpıklıkları ihtiyaç duymaktadır. Dişler, gelişim çağında bazı sebepler ile olması gerektiği gibi çıkmayabilir. Sürekli olarak dudak yeme, parmak emme, dişler ile kabuklu yemişlerin kabuklarını kırma gibi nedenler ile dişlerde çarpıklık yaşanmaktadır. Bu pek bilinçli olarak yapılmamakla beraber, tedavisinde de ihmal söz konusu olmaktadır. Erken yaşlarda diş bozuklukları tedavi edilmediğinde kişiler yetişkinliğe geçtiklerinde, dişleri konusundaki sıkıntıları büyük olmaktadır. Bu yüzden, anne ve babalar bu konuda hassas davranmalı ve çocuklarının gelişim çağında gerekli uygulamayı yapmalıdırlar.

Ortodonti tedavisi yapılırken, işinde uzman olan ortodontistler büyük bir dikkatle tedavi sürecini başlatırlar. Herhangi bir ortodonti tedavisi uygulamadan önce ağzın genel yapısını inceleyerek, yapılması gereken bir tedavi var ise uygulamaya geçilmeden halledilir. Çünkü ortodonti tedavilerinde, dişlerde oluşabilecek çürük ya da farklı bir diş sorunu, bu tedaviyi yavaşlatma ve hatta geriletmektedir. Bu yüzden ortodontistler, uygulayacağı tedavi ne olursa olsun ilk olarak ağız sağlığı ile ilgili sorunları halleder ve daha sonra tedaviye başlar.

Genel olarak tedaviyi uygulamaya başlamadan önce, ortodontistler diş filmi istemektedirler. Çekilen diş filmi ile dişlerin sorunları açık bir şekilde görüleceğinden en doğru tedavi böylelikle uygulanabilir. Eğer diş teli tedavisi uygulanacak ise, dişlerin ölçüsü alınır ve diş teli braketleri hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilir. Daha sonra ortodontist, hazırlanan braketleri dişler üzerine tek tek yerleştirir ve özel diş yapıştırıcısıyla yapıştırır. Tutkalın daha hızlı kuruması için kullanılan mavi ışık ile dişlerde ki tutkal kurutulur ve bu şekilde tedavi uygulanır. Dişler için farklı tedaviler de olduğundan, detaylı bilgi edinmek ve size uygun ne gibi tedaviler olduğunu öğrenmek için bir ortodontistle görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

Kaynakça:

http://www.alpdent.net

https://www.eksisozluk.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir