GÜNCEL GELİŞMELERİ TAKİP EDEN PROFESYONEL, GÜLER YÜZLÜ KADRO

Close Icon
   
Contact Info     02122304748

İmplant fiyatları neye göre değişir?

İmplant fiyatları neye göre değişir?

 

İmplant fiyatları, bundan on sene öncesine kadar sadece belirli doktorlar tarafından uygulanabildikleri ve hammaddeleri kolaylıkla bulunamadığı için oldukça yüksekti. Ancak günümüzde, gerek tecrübeli diş hekimlerinin sayısının artması, gerekse hammaddelerine ulaşımın kolaylaşması sebebiyle hem daha çok tercih edilir olmuşlardır ve hem de fiyatları daha uygun hale gelmiştir. İmplant, bilindiği üzere çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel protez yerine tercih edilen bir tedavidir zira implant üzerine yerleştirilen protezler, doğru uygulama ile doğal dişten farksız dururlar ve hastaya rahatsızlık vermezler. Ancak, hemen her işte olduğu gibi, kullanılan malzeme kalitesi, yapılacak işin kapsamı ve diş hekiminin tecrübesi gibi unsurlar fiyatı değiştirir.

İmplant fiyatları değiştiren unsurlar arasında öncelikle implant’ı uygulayan diş hekiminin bilgi ve tecrübesi gelir. Bir diğer ve önemli maliyet ise, kullanılan implant’ın markasıdır. Eski ve köklü, ar-geye önem veren firmaların (örneğin Nobel Biocare, ITI Straumann, AstraTech) ürettiği implantlar daha pahalıdır. Sektörde ayrıca Zimmer, Bredent, Biomet 3i, Biohorizon, Anthogyr, dentium, AB Dent, Q Implant gibi firmalar da bulunaktadır. Türkiye implant piyasasında neredeyse yüzün üzerinde firma mevcuttur. Diş hekiminin tavsiyesi de dinlenerek, köklü ve bilinen bir firma tercih edilmelidir. Yurt dışından bavul ticareti olarak bilinen yöntemle getirilen implant’lardan uzak durulmalıdır. Ancak her hâlükârda, diş hekiminizin tavsiyesi hayati önem taşımaktadır. Zira en pahalı implant’ı tercih ettiniz diye en iyi sonucu alacaksınız diye bir durum yoktur. Diş hekiminiz, kemik ve yüz yapınız, kemik hacminiz, ağız sağlığınız gibi unsurları dikkate alarak size en uygun implant’ı belirleyecektir. Belirtmek isteriz ki, implant’ı uygulayacak diş hekiminin tecrübe ve bilgisi, implant markasından daha önemlidir. En iyi sonuç, sizi en iyi tanıyan diş hekimi vasıtası ile alınabilir.

İmplant’ın üzerine yerleştirilecek protezler, tedavi öncesinde ve sırasında kullanılabilecek ileri görüntüleme teknikleri (DVT gibi), ağız sağlık durumunuza göre önceden ve sonrasında uygulanacak ileri cerrahi teknikleri (kemik tozu uygulaması, sinüs lifting gibi) ve hatta dolar/Euro kur oranlarındaki değişiklikler (malzemelerin çoğu ithal edildiği için)  implant fiyatları etkileyen unsurlar arasındadır.

Kaynakça:

https://www.eksisozluk.com

http://www.alpdent.com

http://www.dent34.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir