GÜNCEL GELİŞMELERİ TAKİP EDEN PROFESYONEL, GÜLER YÜZLÜ KADRO

Close Icon
   
Contact Info     02122304748

Dişlere Uygulanacak Ortodontik Tedaviler Arasındaki Ayrımlar Nedir?

Dişlere Uygulanacak Ortodontik Tedaviler Arasındaki Ayrımlar Nedir?

 

Şeffaf Plak Uygulaması Nedir?

 

Şeffaf plak uygulaması ile estetik bir kaygı oluşmaksızın dişler ortodontik olarak tedavi edilerek çarpık yapı düzeltilir. Plaklar en fazla 15 gün süreyle takılır; dişlerin hareket etmesi gereken yön dikkate alınarak buna göre üretilen şeffaf plaklar sayesinde dişlerin 0,05mm’lik hareket eder; sonrasında diğer plak uygulamasına geçilir. Diyelim ki tedavi sırasında siz 20 adet plak değiştirdiniz; her plak 15 gün süreyle takıldığı için tedavi süreniz 10 ay olacaktır. Plak değişimleri söz konusu olduğu için pahalı bir tedavi yöntemidir.

 

Doktor ağız yapınızın ölçüsünü alarak bu ölçüler bilgisayarda CAD- CAM programına aktarılır. Sanal ortamda bilgisayar ekranı üzerinde oluşturulan simülasyon ile dişler hareket ettirilip buna göre şeffaf plakların üretilmesi için ölçüler belirlenir.

 

Tedavi Sonucunu Tedavinin Başındayken Görebilirsiniz.

 

Her bir plak takılması sonrasında dişlerin hareketini bilgisayar ortamında görebilirsiniz; tedavinin sonucunu da ekranda rahatlıkla izleyebilirsiniz.

 

Şeffaf Plaklar Takılıyken Rahatça Gülümseyin

 

Şeffaf dişleriniz takılıyken belli olmadığından rahatça gülümseyebilirsiniz. Yemek yerken şeffaf plak çıkartılır; sonrasında şeffaf plak yine takılır; hayatınıza kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Şeffaf plak thermoplastik malzeme olduğundan çok sıcak yemek yediğinizde plakların yapısı deforme olur. Şeffaf plak yapımında yumuşak plaklar kullanıldığından diş etlerinizde bir problem yaşamazsınız. İlk günler ağzınıza yabancı bir cisim takılı olduğundan biraz yabancılık çekebilirsiniz; ancak bir hafta sonra bu yapıya ağzınız alışacaktır. Plakların ortalama günde 20 saat takılması gerekir; diş üzerinde bir etkinin oluşabilmesi için dişlerin üzerinde sürekli bir kuvvetin olması gerekmektedir.

 

                 Şeffaf diş teli metal braketler ile aynı etkiyi gösterir; ancak onlar kadar belirgin değildir. Şeffaf braket olarak sert plastik, seramik ve safir braketler kullanılır. Şeffafdiş teli fiyatları 5000-7500TL arasında değişir. İnsanların şeffaf diş teli uygulaması istemesinin nedeni belirsiz olmasıdır, toplum içinde olan ve iş hayatının içerisinde aktif çalışan bir kimse metal plak yerine şeffaf diş teliveya şeffaf plak uygulaması tercih edecektir.

 

Ortodontik Tedavilerde Diş Teli Fiyatları Nedir?

 

Piyasada  diş teli fiyatları açısından en uygun olan metal braketlerdir. Sonrasında şeffaf diş teli gelir. En pahalı yöntem ise şeffaf braketlerdir. 5000-20000 TL fiyat aralığındadır. Dişinizdeki problemler, çürüklerin tedavisi gibi durumlar var ise bu tedavi sürecinden diş teli fiyatları etkilenecektir. Eğer SGK kapsamında iseniz bir kısmı devlet tarafından karşılanır. 18 yaşından küçüklerde tedavinin tüm masrafı devlete aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir