GÜNCEL GELİŞMELERİ TAKİP EDEN PROFESYONEL, GÜLER YÜZLÜ KADRO

Close Icon
   
Contact Info     02122304748

Diş teli nasıl takılır ve nelere dikkat edilmelidir?

Diş teli nasıl takılır ve nelere dikkat edilmelidir?

Diş teli takılmasında uygulanan iki yöntem vardır. Bu yöntemler hasta ile doktorun ortak kararına göre belirlenir. Biri geleneksel diğeri ise indirekt bonding uygulamasıdır. Klasik diş teli nasıl takılır; klasik diş teli her bir dişe tek tek braketler yapıştırılarak uygulanır. İndirekt bonding uygulamasında ise her dişin önceden ölçüleri alınır, kalıpları çıkarılır ve diş teli hazır olarak dişlere takılır. İndirekt diş teli uygulaması klasik yönteme göre daha hızlı ve daha basit bir işlemdir. Her iki yöntemde de dişlerin üzerine yapıştırıcı sürülür ve uygulama başlar.

Braket yapıştırma işleminden önce diş yüzeyi pürüzsüzleştirilir. Bu uygulamalarda sağlık açısından güvenilir diş yapıştırıcıları kullanılır. Klasik ve indirekt yöntemle diş teli nasıl takılır ve bu iki uygulama arasındaki fark nedir? İkisi de son derece güvenilir bir yöntemdir. Aralarında yalnızca zaman ve uygulama yöntemi farkı vardır. İndirekt diş teli uygulaması hastayı meşgul etmeyen pratik bir uygulamadır. Ayrıca bu yöntemler arasında fiyat farkları da vardır. Klasik yöntem diş teli yönteminde braketler tek tek dişlere yapıştırıldıktan sonra braketlerin arasından tel geçirilir. Ve sonra braketler lastiklerle sabitlenir. Tüm bu işlemler yaklaşık yarım saat sürer ve uygulama esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez.

Bu kadar kolay ve güvenilir bir operasyonla diş teli nasıl takılır sorusu da aydınlanmış oldu. Bu operasyon esnasında hastanın ağız ve diş yapısı iyice incelenir ve ona göre uygulama yapılır. Sağlık alanında gelişen teknoloji ile artık diş teli konusunda hiçbir endişeniz olmasın. Son derece şık diş teli modelleri ile kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Ayrıca operasyondan sonra yalnızca bir hafta sabretmeniz yeterlidir. Daha sonrasında istediğinizi yiyip içebilirsiniz. Diş teli uygulamasına başlamadan önce dişlerde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı da tespit edilmelidir. Çürük varsa kanal tedavi ve dolgu yöntemi ile tedavi edilmelidir. Çünkü daha sonra tekrar hastaya bu çürüklerden dolayı uygulama yapmak zor olacaktır. Bu süreç içinde ağız içinde hijyene dikkat etmek de önem verilen diğer bir konudur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir