GÜNCEL GELİŞMELERİ TAKİP EDEN PROFESYONEL, GÜLER YÜZLÜ KADRO

Close Icon
   
Contact Info     02122304748

Diş Teli Nasıl Takılır ve Ne Zaman Çıkarılır?

Diş Teli Nasıl Takılır ve Ne Zaman Çıkarılır?

Diş teli nasıl takılır; diş üzerine yerleştirilen braketler yardımı ile diş telleri takılır. Diş teli takma işlemi kolay ve acısız yapılan bir işlemdir. Dışardan görüldüğünde pek çok kişi için tereddüt edici bir işlem gibi görülebilir ancak diş teli takımı kolaydır. Takılacak olan tel özelliğine göre farklı şekilde işlem yapılabilir. Diş teli takma işleminde öncelikle dişlerin sağlıklı olması ve tel takılma işleminden sonra herhangi bir işlem görmemesi önemlidir. Bu nedenle dişlerde ya da ağız içinde herhangi bir sağlık sorunu bulunuyorsa tel takma işleminden önce bu tür sorunların giderilmesi gerekir. Eğer varsa çürük dişlerin ya da kanal tedavilerinin yapılması, diş boşluklarının doldurularak diş teli için uygun zeminin hazırlanması gerekir.

Diş teli kullanması gerekenlerin yapması gereken ilk şey ağız ve diş sağlığını oluşturmaktır. Eğer diş ya da ağız içinde başka bir sorun yoksa diş teli takmak için müsait ortam sağlanmış olur. Bu işlemi yaptıracak olanların merak ettiği konulardan bir tanesi de diş teli nasıl takılır sorusudur. Diş teli, dişin dış yüzeyine yerleştirilen braketlerle sağlanmaktadır. Dişin dış yüzeyi pürüzlendilirildikten sonra braketlerin sabit kalması için kimyasal ya da farklı yollarla sertleşen bonding uygulanması gerekir. Bu madde üzerine yerleştirilen braketlerin sabitlenmesi ve tellerin de yerleştirilmesi ile diş teli takma işlemi tamamlanır. Çok kısa süren bir işlem olmasının yanı sıra acı ya da ağrı hissedilmemektedir.

Diş teli nasıl takılır sorusunda aynı zamanda diş telinin nasıl kullanılacağı da bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Diş telleri kullanmanız gereken dönemde tellere zarar verecek yiyecek ve içeceklerden uzak kalmak ve diş temizliğine önem vermek gerekir. Diş telinin kullanım süresi ve çıkarma zamanı da kişinin iyileşmesine göre farklılık gösterecektir. Yetişkinlerde diş teli kullanım süresi çocuklara oranla daha uzun sürebilmektedir. Çocukların diş ve çene yapısı henüz gelişme aşamasında olması nedeni ile diş tellerinin şekil vermesi daha kolaydır. Yetişkinler ise yaklaşık 6 ile 24 ay arasında diş teli kullanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir